Zamówienie

Jak kupić dobre auto używane - poradnik

Jak kupić samochód - 20 złotych zasad!

Jak kupić dobre auto używane - poradnik

Jak kupić samochód

Dla niektórych kupno samochodu to szybka decyzja i spełnienie chwilowego kaprysu. Niestety to przywilej tylko dla bogatych. Jeżeli nie należysz do grona takich szczęściarzy, przygotowaliśmy dla ciebie 20 złotych zasad kupna samochodu.


Poniższe punkty to tylko namiastka wszystkich zasad i reguł jakimi powinieneś kierować się podczas zakupu samochodu. Jeżeli chcesz lepiej przygotować się do zakupu lub kupno samochodu jest dla ciebie czymś zupełnie nowym, radzimy zapoznać się z naszą publikacją „Jak kupić dobre auto używane?”. Poznasz w niej nie tylko wszystkie teoretyczne zasady kupna samochodu ale pokażemy Ci dokładnie jak kupić dobry samochód. Krok po kroku, od wyszukania ogłoszenia, poprzez telefon do sprzedawcy, oględziny, na rejestracji i serwisie kończąc.

20 złotych zasad kupna samochodu:

 1. Przyjrzyj się swoim możliwościom finansowym i określ limit kwoty jaką możesz przeznaczyć na zakup samochodu! Staraj się trzymać wyznaczonej wartości. Nie poddawaj się sugestii “jeszcze tylko kilka tysięcy więcej i miałbym lepsze”. Tą drogą możesz pogrążyć się w długach, tym bardziej, że zaraz po zakupie czekają Cię koszty rejestracyjne i podstawowego serwisu.


 2. Nie kupuj używanego samochodu bez zapoznania się z ogólnymi ocenami danego modelu! Zdarzają się bardzo częste usterki wspólne dla konkretnego samochodu (np. usterka silnika w samochodach z danego roku). Są to zazwyczaj kosztowne i uciążliwe dolegliwości.


 3. Nie kupuj samochodu który dużo pali! Paliwo drożeje i tak już raczej zostanie.


 4. Nigdy nie sugeruj się najniższą ceną! Jakość pojazdu może pozostawiać wiele do życzenia. Niska cena może być złudna. Doskonały przykład porównania ceny znajdziesz w naszym poradniku (przykład Marcina i przykład Tomasza).


 5. Naucz się odróżniać auto odpicowane od dobrze utrzymanego! Auto może mieć drobne mankamenty i nosić ślady używania. Chcesz poznać jak odróżnić auto w dobrej kondycji od odmalowanego i przygotowanego do sprzedaży gruchota? Poznaj “Praktyki nieuczciwych handlarzy”.


 6. Sprawdź historię samochodu! Przekonaj się jak wyglądał serwis, jakie usterki były zgłaszane w samochodzie który chcesz kupić. Dużo informacji możesz uzyskać wykorzystując odpowiednie serwisy internetowe.


 7. Nie kupuj samochodu z uszkodzonym silnikiem lub skrzynią biegów! Chyba że robisz to świadomie. Naprawy tych podzespołów zawsze są bardzo kosztowne.


 8. Nie kupuj samochodu który został “przywrócony do życia” po zalaniu lub poważnym wypadku! W najlepszym wypadku tak kupiony samochód będzie awaryjny. W najgorszym stracisz życie lub zdrowie w wyniku kolizji (patrz auta złożone z części).


 9. Nie ufaj sprzedawcy! To ludzie których interesem jest sprzedać samochód, a nie pomóc tobie. Ich argumenty będą zawsze skłaniały cię do zakupu samochodu. Chłodnie oceniaj ich słowa i bądź ostrożny.


 10. Dobrze przygotuj się do wyjazdu na oględziny! Czujnik grubości lakieru, latarka i lista kontrolna to podstawa.


 11. Dokładnie oceń samochód przed zakupem! Zarówno w jeździe próbnej jak również z pomocą specjalnej listy kontrolnej oględzin. Nigdy nie kupuj samochodu w ciemno!


 12. Dokładnie oceń całą dokumentację kupowanego samochodu! Nie tylko dowód rejestracyjny i książkę serwisową.


 13. Nie kupuj samochodu jeżeli nie jesteś do końca przekonany! Jeżeli czujesz że coś jest nie tak, nie wahaj się zrezygnować. Lepiej jest grzecznie odmówić niż żałować zakupu.


 14. Zrób jazdę próbną identycznym modelem ale innym samochodem! To pozwoli ci porównać wrażenia i kondycję kupowanego pojazdu.


 15. Przed ostatecznym zakupem samochodu zleć inspekcję mechanikowi samochodowemu. Fachowiec lepiej odkryje usterki niż ty.


 16. Zabierz na oględziny przyjaciela. Osoba mniej zaangażowana emocjonalnie pomoże ci chłodniej ocenić faktyczną wartość kupowanego samochodu.


 17. Zrezygnuj z zakupu jeżeli czujesz za duży nacisk sprzedawcy!


 18. Negocjuj cenę! Poznaj wcześniej proste techniki rozmowy ze sprzedawcami. Niewielkim wysiłkiem możesz zaoszczędzić na zakupie samochodu kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych.


 19. Podpisz umowę kupna sprzedaży która zabezpieczy twoje interesy! W przypadku kiedy okaże się że zostałeś oszukany, odpowiednie zapisy mogą ułatwić ci dochodzenie swoich praw.Tutaj możesz dowiedzieć się więcej.


 20. Dbaj o swój samochód! Tylko wtedy będziesz się nim cieszył przez długi czas!


Jak kupić dobry samochód używany - poradnik

Tematyka artykułu: jak kupić auto, jak kupić samochód używany, jak kupować używany samochód, jak sprawdzić samochód przed zakupem, sprawdzenie samochodu przed zakupem, lista kontrolna do zakupu samochodu, lista kontrolna do sprawdzenia stanu auta przed zakupem, wzór umowy kupna sprzedaży samochodu.

 

Partnerzy serwisu

Reklama